Ohlédnutí za rokem 2023

a co nás čeká v roce 2024

Je to už týden, co nám skončil rok 2023 a my jsme si pro vás připravili menší ohlédnutí. V současné době evidujeme, že během roku bylo dokončeno 67 různých projektů. A to není konečné číslo, pár projektů za tento rok ještě v sekci dokončených určitě přibude. Celkem tak bylo za rok 2023 dokončeno přibližně 1450 nových bytů.

Nejvíce se pak stavělo, jak se dalo očekávat, ve městské části Brno-Střed kde bylo dokončeno 19 projektů z toho nejvíce v oblasti Starého Brna. Druhou nejaktivnější městskou částí bylo Královo pole s 12 projekty, a třetí místo si mezi sebe dělí Brno-Sever a překvapivě Brno-Slatina, kde bylo vloni v obou částech shodně dokončeno 6 projektů. Slatině k tomuto číslu nicméně pomohlo vybudování dvou menších parčíků.

Podívejme se na nějaké konkrétní projekty. Nejvíce dokončených bytových jednotek za rok 2023 má na první pohled nenápadný projekt Urbanblok – ten jich obsahuje 162. Jedná se však o samé jednopokojové jednotky, sloužící k přechodnému studentskému ubytování. Rozlohou nejrozsáhlejším dokončeným projektem je tak první etapa projektu rezidence Svratka se 146 byty. Mezi největší dokončené projekty můžeme bezpochyby zařadit i projekty IN Sady (131 bytů) nebo Ponávka Tower (110 bytů), jež kromě bytů obsahují i administrativní a komerční prostory navíc. 112 bytů pak obsahuje bytový dům AB42, čímž byla kompletně dokončena výstavba sídliště známého jako Pod Chvalovkou.

Svratka-vystavba

In-Sady

Ponavka-Tower

 

 

 

 

 

Vloni se také pokračovalo se zvelebováním veřejných prostranství. Mezi nejvýraznější patří rekonstrukce Božetěchova Sadu, Mendlova náměstí a zejména Moravského náměstí.

Mendlovo-namesti

Bozetechuv-Sad

Moravske-namesti

 

 

 

 

 

V roce 2023 se samozřejmě mnoho projektů začalo teprve stavět. Největším, nejsledovanějším a také dost kontroverzním se stala výstavba nové arény v areálu Výstaviště. Dalším významným projektem v gesci města bylo pak dlouho plánované zahájení rekonstrukce královopolského vlakového nádraží. Největšími zahájenými projekty co se týče bytů pak byly dlouho očekávaná Čtvrť pod Hády, jejíž první etapa obsahuje přibližně 150 bytů a dále pak projekty Lighthouse (110 bytů) a Centropolis (108 bytů).

A co nás čeká v roce 2024?

Na rok 2024 očekáváme mnoho zajímavého. Nejrozsáhlejším dokončeným projektem by se měl stát Pekárenský Dvůr s 250 byty. Kompletně dokončeny budou Palác Trnitá a Maloměřické nábřeží, jež jsou již z velké části hotové a pracuje se u nich na posledních budovách. Oba projekty budou po svém kompletním dokončení obsahovat shodně 190 bytů a další prostory. Se 141 byty by měl být letos také dokončen projekt Diorit a druhá etapa projektu Lido se 107 byty.

V roce 2024 se očekává zahájení stále odkládaného projektu Janáčkova koncertního sálu. Jestli bude tento rok skutečně tím rokem, kdy se konečně začne stavět – to teprve uvidíme. Stejně diskutabilní je i plánovaná výstavba polyfunkčního komplexu na Veveří. Rok 2024 je uváděn jako datum zahájení výstavby i u projektu přestavby bývalého obchodního domu Letná. O něco jistější je však zahájení výstavby na místě čerstvě bouraného hotelu Myslivna, rezidence d’Elvert se 139 byty, nebo nové gynekologicko-porodnické kliniky v bohunickém nemocničním areálu. Zahájena by měla být také demolice areálu Tesca při ulici Dornych

Tak doufejme, že se v roce 2024 dočkáme mnoha zajímavých a povedených projektů, jež město Brno ještě více zvelebí.